Rodzaje paneli słonecznych

Na rynku dostępne są różne rodzaje paneli słonecznych, różniące się między sobą zarówno wyglądem, jak i materiałem, z którego zostały wykonane. Istnieją trzy generacje paneli. Pierwsza obejmuje panele monokrystaliczne i polikrystaliczne, druga panele amorficzne, CIGS oraz CdTe, a trzecia panele polimerowe oraz barwnikowe ogniwa fotowoltaiczne.

Panele należące do trzeciej generacji są najrzadziej spotykane, z uwagi na ich ograniczoną dostępność. Najczęściej wykorzystywanymi są obecnie panele mono i polikrystaliczne.

Panele monokrystaliczneBaterie monokrystaliczne zbudowane są z monolitycznego krzemu, dzięki któremu panele mogą osiągnąć sprawność nawet do 25%. Generowana przez nie moc odpowiada napięciu, a ich dużym atutem jest długa żywotność. Wiąże się to jednak z wyższą ceną paneli z tej grupy. Dostępne są najczęściej w kolorze czarnym lub granatowym.

Panele polikrystaliczneW przypadku paneli polikrystalicznych, do ich wykonania wykorzystuje się wykrystalizowany krzem. Są one tańsze niż panele monokrystaliczne, ale mniejsza jest również ich wydajność. Osiągana przez nie sprawność nie przekracza 18%. Ich cechą charakterystyczną jest intensywny, niebieski kolor.

Panele z krzemu amorficznegoBaterie wykonane z krzemu amorficznego to cienkie, lekkie panele, osiągające dość dobrą moc i wydajność. Wyróżnia je ciemna barwa, o bordowym odcieniu. Efektywność wygenerowanego przez nie prądu jest jednak znacznie niższa niż w przypadku paneli pierwszej generacji.